Emlékezés a doni tragédiára és A 30 éve szabadon kiállítás megtekintése...

A Martineum Felnőttképző Akadémia udvarán emlékeztünk a 77 évvel történt eseményre, a Don-kanyari tragédiájára,  a Magyar Királyi II. Honvéd Hadsereg egykori katonáira, arra a 120-150 ezer magyar honvédre, akik között számtalan vas megyei illetőségű katona is harcolt reménytelenül.

A megemlékezésen részt vettek kevés számban a túlélők, valamint városvezetők, a történelmi egyházak képviselői és a fiatal generáció tagjai, a helyi általános és középiskolás diákok.

Az ünnepségen az MH 83. Pomper Emil Területvédelmi Zászlóalj katonái és a Szombathelyi 11-és Huszár Hagyományőrző Egyesület huszárjai is részt vettek a nemzeti lobogó ünnepélyes felvonásánál. Majd Prikazovics Ferenc Pilinszky János Apokrifjének megrázó soraival folytatódott a megemlékezés.

Dr. Nemény András polgármester megemlékező beszédében, saját családi vonatkozású emlékeit, anyai nagyapja megélt történeteit is felidézte, így még hitelesebbé vált a történelmi esemény.

Az ünnepséget a Recski Szövetség Nyugat-Dunántúli Szervezete és a Szombathelyi Egyházmegye szervezte.

Ezt követően egy másik történelmi eseményt felidézve, a Weöres Sándor Színház aulájában a rendhagyó történelem óra keretében A 30 éve szabadon című emlékkiállítást néztük meg. Felidézve a rendszerváltás, a “csodák évének” eseményeit, korabeli idézetekkel, fényképekkel, plakátokkal felelevenítve a kommunista rendszer és az elmúlt 30 év meghatározó pillanatait.

Így vált ezen a délelőttön a történelmi lecke, tananyag és érettségi tétel élővé számunkra:

Bodó Judit tanárnő vezetésével és a 13/I osztály aktív és érdeklődő részvételével

December 7-én a Schaeffler Savaria KFT nyílt napot tart a tanműhelyében:

Család- Történet- Kutatás

A Magyar Nemzeti Levéltár Vas Megyei Levéltárának két munkatársa dr. Pál Ferenc és Kovács Eszter látogatott el, Bodó Judit tanárnő meghívására a 11/ Ag, Av osztályba, hogy beavassák a diákokat a családtörténet kutatás mindenkit foglalkozatató kérdéseibe. Egy izgalmas időutazáson vehettünk részt.  A száraz adatokon túl, egy zanati család mindennapi életébe kaptunk betekintést. Ezen keresztül egy település társadalmára és adott történelmi dilemmáira is ráláthattunk.

Közben pedig a szerzett tudást csoport feladatokon keresztül is elmélyíthettük, például  korabeli fotókról kellett kitalálni, hogy mikor készülhettek.

Ajánljuk mindenkinek, hogy osztályfőnökük közreműködésével, legyenek részesei ennek az élménynek.